Wybierz naturę. Wybierz karton.

WYZWANIA   NASZA PODRÓŻ  ODKRYWAJ

Nowe podejście do opakowań na żywność

Musimy ponownie i od podstaw przemyśleć zagadnienia związane z opakowaniami na żywność. Recykling może pomóc zmniejszyć wpływ opakowań na środowisko, ale stosując jedynie tę metodę, nie jesteśmy w stanie całkowicie zneutralizować tego wpływu.

Dlaczego emisja dwutlenku węgla wciąż rośnie?

Globalny system produkcji żywności przyczynia się do światowej emisji gazów cieplarnianych na poziomie 26%. Za większość emisji odpowiada wytwarzanie energii, ale rolnictwo, przetwarzanie i dystrybucja żywności również mają znaczący wpływ na klimat.

Jedna trzecia żywności na świecie ulega stratom lub jest marnowana

Kiedy żywność, która jest bezpieczna i zdrowa dla ludzi, trafia na składowiska śmieci, mówimy o jej marnotrawieniu. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) jedna trzecia całej żywności ulega stratom lub marnowaniu na którymś etapie łańcucha dostaw żywności.

Recykling: Co trzeba zrobić, by zadziałał?

Poprzez recykling materiałów zmniejszamy ilość odpadów, oszczędzamy zasoby i przyczyniamy się do redukcji naszego wpływu na klimat. Jednak tylko 13,5% globalnych odpadów podlega recyklingowi, a 40% globalnych odpadów z tworzyw sztucznych trafia do środowiska, co niekorzystnie wpływa na ludzi i całą planetę. W świetle tych danych trudno uwierzyć w skuteczność recyklingu.

Zmniejszenie wpływu końca cyklu życia opakowań na przyrodę

Wiele krajów i regionów boryka się z problemem odpadów, przechodząc na produkty i materiały zwrotne, nadające się do ponownego wykorzystania i recyklingu. Na całym świecie władze, wspierane przez przemysł i organizacje działające na zasadzie wolontariatu, realizują ambitne cele w zakresie recyklingu. Jest jednak oczywiste, że obecne formy zbiórki i recyklingu mają swoje ograniczenia.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

The challenges of sustainable food packaging

Wyzwania związane z opakowaniami

Od emisji gazów cieplarnianych, przez odpady z tworzyw sztucznych zanieczyszczające środowisko i rozbudowę składowisk, po wyczerpywanie się ograniczonych zasobów i ograniczoną możliwość recyklingu.

Get the full picture

Obejrzyj nasz film, by zyskać pełną perspektywę

Opakowania pełnią kluczową rolę w bezpiecznym dostarczaniu żywności ludziom na całym świecie, ale mogą również przysparzać planecie problemów. Obejrzyj ten film, aby zrozumieć, gdzie leży rozwiązanie.

Our journey towards the food packaging of the future

Nasza droga do stworzenia najbardziej zrównoważonego opakowania na żywność

Naszym celem jest tworzenie opakowań wykonanych wyłącznie z materiałów pochodzenia roślinnego, w pełni odnawialnych, w pełni nadających się do recyklingu i neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla.

Our ambition

Nasze cele

Adolfo Orive, Prezes i Dyrektor Generalny Tetra Pak, mówi o naszym celu stworzenia najbardziej zrównoważonego opakowania na żywność na świecie. Takiego, które zapewni bezpieczeństwo i dostępność żywności, mając jednocześnie mniejszy wpływ na planetę.

ODKRYJ WIĘCEJ

Explore further whitepaper

Folder: Zrównoważone opakowanie przyszłości

Jak wygląda zrównoważone opakowanie przyszłości? Z tego folderu dowiesz się, co jest potrzebne, aby przeprowadzić transformację w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Explore further report

Raport konsumenckich trendów środowiskowych 2020

Ten raport na podstawie badań konsumenckich analizuje trendy i postawy konsumentów w zakresie zrównoważonego rozwoju w branży spożywczej, ze szczególnym uwzględnieniem opakowań na żywność.

Explore further newsletter

Dołącz do nas - zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do naszej limitowanej serii newsletterów, w których będziemy dzielić się spostrzeżeniami, przełomowymi innowacjami i radami w kwestii zrównoważonego pakowania żywności.