Go Nature. Go Carton.

CHALLENGES    OUR JOURNEY    EXPLORE    SOLUTIONS

Wybierz naturę. Wybierz karton.

WYZWANIA    NASZA PODRÓŻ   ODKRYWAJ

Nowe podejście do opakowań na żywność

Surowce odnawialne pomagają zaspokoić zapotrzebowanie na bardziej zrównoważone opakowania

Konsumenci prowadzą zdrowszy, bardziej aktywny tryb życia i dlatego potrzebują bezpiecznych oraz wygodnych opakowań na żywność, opracowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Z ankiety przeprowadzonej niedawno przez Boston Consulting Group wynika, że 74% konsumentów byłoby skłonnych zapłacić więcej za zrównoważone środowiskowo opakowania[1].

Ta sama ankieta pokazała, że niemal połowa konsumentów unika opakowań, które mogłyby być szkodliwe dla środowiska, a 68% osób z tej grupy kojarzy tworzywa sztuczne z zanieczyszczeniem oceanów. Tworzywa sztuczne są często stosowane do pakowania żywności, ponieważ dobrze ją chronią. Są jednak wytwarzane głównie z ropy naftowej, która odpowiada za jedną trzecią globalnej emisji CO2[2].

Materiały oparte na surowcach kopalnych mają duży wpływ na klimat

Globalne emisje pochodzące z opakowań są obecnie większe od tych generowanych przez lotnictwo czy żeglugę[3], a ich udział prawdopodobnie wzrośnie w najbliższych latach. Jeśli produkcja tworzyw sztucznych będzie rosła w obecnym tempie, to związana z nią emisja CO2 może osiągnąć poziom 1,34 miliardów ton do roku 2030[4].

Opakowania aluminiowe mogą wydawać się mniej szkodliwą alternatywą dla plastiku, ponieważ charakteryzują się wyższym współczynnikiem ponownego wykorzystania. Jednak podobnie jak tworzywa sztuczne mają one duży wpływ na środowisko na początku swojego cyklu życia. Według brytyjskiej firmy doradczej non-profit, produkcja pierwotna puszek aluminiowych odpowiada za emisję około dwukrotnie większej ilości gazów cieplarnianych niż produkcja plastikowych butelek[5].

Jest zatem oczywiste, że musimy ponownie i od podstaw przemyśleć zagadnienia związane z opakowaniami na żywność. Recykling może pomóc zmniejszyć wpływ opakowań na środowisko, ale stosując jedynie tę metodę, nie jesteśmy w stanie całkowicie zneutralizować tego wpływu.

Jakie znaczenie mają surowce odnawialne pozyskiwane w sposób odpowiedzialny?

Tektura wykonana z włókien drzewnych i tworzywa z trzciny cukrowej powstają z odnawialnych materiałów pochodzenia roślinnego; do ich produkcji nie są potrzebne nieodnawialne surowce kopalne. Zwiększając ich wykorzystanie, możemy zminimalizować zapotrzebowanie na materiały wytwarzane z surowców nieodnawialnych.

Odnawialne materiały pochodzenia roślinnego są również lepszym rozwiązaniem dla klimatu. Wraz ze wzrostem, rośliny pochłaniają CO2 z atmosfery. W przypadku materiałów z surowców kopalnych zachodzi proces przeciwny — do atmosfery uwalniany jest CO2, który przez miliony lat był magazynowany w ziemi.

Odpowiedzialnie pozyskiwane odnawialne materiały pochodzenia roślinnego mogą chronić bioróżnorodność i ekosystemy, w tym życie wszystkich roślin, zwierząt oraz ludzi. Współpracując z dostawcami, organizacjami pozarządowymi i klientami, producenci opakowań mogą promować odpowiedzialne i zrównoważone zarządzanie materiałami.

Recykling, w połączeniu z odpowiedzialnie pozyskiwanymi odnawialnymi surowcami, może pomóc nam osiągnąć założenia niskoemisyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym, której nasza planeta pilnie potrzebuje.

 

[1] Environmentalleader.com, New Report Finds Overwhelming Majority of Consumers Are Willing to Pay More for Sustainable Packaging

[2] Clientearth.com, Fossil Fuels and Climate Change: The Facts

[3] Material Economics, IEA Energy Perspectives, 2017

[2] Ciel.org, Plastics & Climate: The Hidden Costs of a Plastic Planet

[5] Reuters.com, Plastic bottles vs. aluminum cans: who'll win the global water fight?

[6] Nature.com, Future scenarios of global plastic waste generation and disposal

[7] Statista.com, Production of plastics worldwide from 1950 to 2018

 

Join the movement

Dołącz do nas - zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do naszej limitowanej serii newsletterów, w których będziemy dzielić się spostrzeżeniami, przełomowymi innowacjami i radami w kwestii zrównoważonego pakowania żywności.

The challenges of sustainable food packaging

Wyzwania związane z opakowaniami

Od emisji gazów cieplarnianych, przez odpady z tworzyw sztucznych zanieczyszczające środowisko i rozbudowę składowisk, po wyczerpywanie się ograniczonych zasobów i ograniczoną możliwość recyklingu.

Top shelf opportunities

Możliwości z górnej półki

Potrzeba zrównoważonego rozwoju zmienia oblicze branży spożywczej i napojów. To dlatego firmy muszą podejmować większe wysiłki, aby sprostać aktualnym i przyszłym wymaganiom. Dowiedz się, jak nasze zrównoważone rozwiązania mogą pomóc Ci wykorzystać nowe możliwości.

Materiały odnawialne są podstawowym składnikiem najbardziej zrównoważonego opakowania na żywność na świecie

Im większy udział materiałów odnawialnych w opakowaniu, tym mniejszy jego wpływ na klimat. To dzięki temu opakowania odnawialne stanowią ważny element przejścia na niskoemisyjną gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Nowe podejście do opakowań na żywność

Musimy ponownie i od podstaw przemyśleć zagadnienia związane z opakowaniami na żywność. Recykling może pomóc zmniejszyć wpływ opakowań na środowisko, ale stosując jedynie tę metodę, nie jesteśmy w stanie całkowicie zneutralizować tego wpływu.

NASZA PODRÓŻ

Our journey towards the food packaging of the future

Nasza droga do stworzenia najbardziej zrównoważonego opakowania na żywność

Naszym celem jest tworzenie opakowań wykonanych wyłącznie z materiałów pochodzenia roślinnego, w pełni odnawialnych, w pełni nadających się do recyklingu i neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla.

Get the full picture

Obejrzyj nasz film, by zyskać pełną perspektywę

Opakowania pełnią kluczową rolę w bezpiecznym dostarczaniu żywności ludziom na całym świecie, ale mogą również przysparzać planecie problemów. Obejrzyj ten film, aby zrozumieć, gdzie leży rozwiązanie.

ODKRYJ WIĘCEJ

The Future Sustainable Package

Folder: Zrównoważone opakowanie przyszłości

Jak wygląda zrównoważone opakowanie przyszłości? Z tego folderu dowiesz się, co jest potrzebne, aby przeprowadzić transformację w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Explore further report

Raport konsumenckich trendów środowiskowych 2020

Ten raport na podstawie badań konsumenckich analizuje trendy i postawy konsumentów w zakresie zrównoważonego rozwoju w branży spożywczej, ze szczególnym uwzględnieniem opakowań na żywność.

Join the movement

Dołącz do nas - zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do naszej limitowanej serii newsletterów, w których będziemy dzielić się spostrzeżeniami, przełomowymi innowacjami i radami w kwestii zrównoważonego pakowania żywności.