Kilka historii, które nas motywują

Skutki zmian klimatu mają znaczący wpływ na społeczności na całym świecie – od Grenlandii, gdzie topnieją lodowce, po susze w Afryce i monsunowe deszcze w Indiach. Oto historie, które motywują nas do działania i wyznaczają kierunek naszych działań w drodze do stworzenia najbardziej zrównoważonego opakowania na żywność na świecie. 

 

Zmiany klimatu w czasie rzeczywistym

Peter Jensen z Nuuku na Grenlandii w trakcie swoich fotograficznych podróży był świadkiem wpływu zmian klimatu na całą wyspę. Pomiędzy rokiem 2008 a 2015 obserwował, jak znika lodowiec, który miał kiedyś kilometr grubości.

 

Inuit man on ice

Gdy woda wyparowuje

Jezioro Poopó w Boliwii – niegdyś źródło życia dla miejscowej ludności, która łowiła w nim ryby, a u jego brzegów uprawiała ziemię – zamieniło się w pustynię. Naukowcy obawiają się, że z powodu globalnego ocieplenia wody jeziora już nigdy nie wrócą na swoje miejsce1. Teodoro Copajira Copa mieszka w pobliżu Poopó od 45 lat. W trosce o przyszłość swoich dzieci modli się, by jezioro pewnego dnia wróciło do dawnego stanu.

 

Man standing next to boat

Powiązane historie

Girl walking water

Indie – najwięcej wody od ćwierćwiecza

W 2019 roku pora monsunowa w Indiach okazała się najbardziej deszczowa od ponad 25 lat2 . Kraj ponosi ciężkie konsekwencje globalnej emisji gazów cieplarnianych. To między innymi dlatego ONZ wzywa do podjęcia bardziej ambitnych działań na rzecz obniżenia poziomu emisji CO2.

Girl standing desert

Susze wyniszczają RPA

Susze w Republice Południowej Afryki są coraz dłuższe i dotkliwsze; zagrażają uprawom kukurydzy (podstawowego produktu w regionie), dostawom wody i bezpieczeństwu żywności. Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych ponad 11 milionów ludzi w całym regionie boryka się obecnie z kryzysowym poziomem braku bezpieczeństwa żywności. 3

1https://www.reuters.com/world/americas/bolivias-lake-poopo-dries-up-scientists-fear-refill-unlikely-2021-08-03/

2https://indianexpress.com/article/india/imd-wettest-monsoon-in-india-in-25-years-6042943/

3https://apnews.com/article/ap-top-news-southern-africa-droughts-international-news-africa-1e1b5a489dba4aab9cb13709e80fe11c