Wybierz naturę. Wybierz karton.

WYZWANIA    NASZA PODRÓŻ    ODKRYWAJ

Materiały odnawialne są podstawowym składnikiem najbardziej zrównoważonego opakowania na żywność na świecie

Opakowania przyszłości: wyprodukowane w sposób odpowiedzialny, odnawialne i nadające się do recyklingu

Wraz ze wzrostem globalnego zapotrzebowania na pakowaną żywność, potrzeba znalezienia bardziej zrównoważonych rozwiązań w zakresie opakowań staje się coraz pilniejsza. Większość opakowań na żywność, których używamy obecnie, jest wykonana z tworzyw sztucznych pochodzących z surowców kopalnych. Jeśli produkcja tego typu opakowań będzie nadal rosła, to do 2050 roku może ona odpowiadać za 15% globalnej emisji dwutlenku węgla rocznie[1].

Jednak wciąż jest szansa na poprawę sytuacji. Konsumenci poszukują rozwiązań, które są bardziej neutralne dla klimatu. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie producenci żywności i sprzedawcy detaliczni stosują w opakowaniach więcej alternatywnych materiałów pochodzenia roślinnego. Zasoby odnawialne pochodzenia roślinnego to materiały naturalne, takie jak drewno i trzcina cukrowa, które rosnąc pochłaniają CO2 z atmosfery.

Im większa zawartość materiałów odnawialnych w składzie opakowania, tym mniejszy jego wpływ na klimat[2]. Dlatego opakowania odnawialne są tak ważną częścią procesu przejścia na niskoemisyjną gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Wraz ze wzrostem wykorzystania materiałów odnawialnych, ich odpowiedzialne, zrównoważone pozyskiwanie nabierze jeszcze większego znaczenia. W trosce o zachowanie wrażliwych ekosystemów, firmy będą musiały promować bioróżnorodność, renaturyzację i rekultywację gruntów.

Droga do najbardziej zrównoważonego na świecie opakowania na żywność

Naszą ambicją jest stworzenie najbardziej zrównoważonego opakowania na żywność na świecie. Obecnie nasze opakowania kartonowe są wykonane średnio w 70% z tektury pochodzącej z odnawialnych włókien drzewnych. Pracujemy nad tym, aby poprawić ten wynik. Robimy to również między innymi wprowadzając papierowe słomki oraz warstwy opakowania i nakrętki pochodzące z trzciny cukrowej.

By mieć pewność, że nasze materiały są pozyskiwane w odpowiedzialny i zrównoważony sposób, działamy zgodnie z dobrowolnymi normami zrównoważonego rozwoju, takimi jak te ustalone przez Forest Stewardship Council (FSC®)[1]. 100% naszych opakowań posiada certyfikat FSC®, co oznacza, że lasy, z których pozyskujemy nasze surowce, są zarządzane w sposób zapewniający ich odnawialność i chroniący różnorodność biologiczną.

Chcemy zapewnić odpowiedzialne pozyskiwanie surowców, nawet podczas poszukiwania nowych alternatyw w zakresie opakowań odnawialnych, dlatego wszystkie nasze tworzywa sztuczne na bazie trzciny cukrowej posiadają certyfikat Bonsucro.

Oznacza to, że można dokładnie prześledzić pochodzenie trzciny cukrowej, z której jest wykonany produkt, co zapewnia przejrzystość etycznych i odpowiedzialnych praktyk biznesowych w całym łańcuchu dostaw.

Jako członek-założyciel Aluminium Stewardship Initiative pomagamy w ustanawianiu globalnych standardów produkcji aluminium, zarówno pod względem środowiskowym, jak i społecznym. Od wszystkich naszych dostawców folii aluminiowej wymagamy posiadania certyfikatu ASI. Docelowo dążymy do tego, aby stworzyć opakowanie kartonowe w pełni poddające się recyklingowi i wykonane tylko z materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu.

Dostarczanie konsumentom informacji, których oczekują

Chcemy pomóc konsumentom w wyborze opakowań bardziej przyjaznych dla środowiska. Dlatego zwróciliśmy się do Carbon Trust z prośbą o niezależną weryfikację naszej metodologii obliczania śladu węglowego. Tak powstał nasz Kalkulator emisji CO2 dla kartonu, za pomocą którego można sprawdzić ślad węglowy wszystkich naszych opakowań kartonowych.

Pierwsze w pełni odnawialne opakowanie na żywność, które trafiło na półki sklepowe 

W 2014 roku jako pierwsi w naszej branży wprowadziliśmy na rynek opakowanie na żywność w całości wykonane z materiałów odnawialnych pochodzenia roślinnego. Wyprodukowane wyłącznie z tektury i tworzyw sztucznych na bazie trzciny cukrowej opakowanie Tetra Rex®, jest w pełni odnawialne i posiada certyfikat Forest Stewardship Council. Do dziś dostarczyliśmy klientom na całym świecie ponad miliard opakowań Tetra Rex®. 

Jako pierwsi w Europie wprowadziliśmy papierowe słomki 

W roku 2019 jako pierwsza firma w branży wprowadziliśmy na rynek europejski papierowe słomki. Słomki są w pełni funkcjonalne i spełniają światowe normy bezpieczeństwa żywności. Był to ważny krok na drodze do realizacji naszej wizji aseptycznego opakowania wykonanego w całości z materiałów pochodzenia roślinnego. 

Przejście na polimery pochodzenia roślinnego pozyskiwane w zrównoważony sposób

W 2011 roku zaczęliśmy wykorzystywać polimery pochodzenia roślinnego do produkcji różnych elementów opakowania, w tym nakrętek i folii do laminowania. Jednocześnie rozpoczęliśmy współpracę z naszym dostawcą polimerów, aby osiągnąć cel, jakim jest stosowanie polimerów pochodzenia roślinnego pozyskiwanych w zrównoważony sposób. Aby spełnić wszystkie nasze wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju, nasz dostawca musiał uzyskać certyfikat Bonsucro Chain of Custody . Wdrożenie niezbędnej możliwość śledzenia w całym łańcuchu dostaw oznaczało, że w 2019 roku jako pierwsza firma w naszej branży zastosowaliśmy odpowiedzialnie pozyskiwane tworzywa sztuczne na bazie trzciny cukrowej. Naszym celem jest całkowite zastąpienie polimerów z surowców kopalnych polimerami pochodzącymi z odnawialnych źródeł i/lub  z recyklingu.

 

 [1] Nature.com, Future scenarios of global plastic waste generation and disposal

[2] Tetra Pak ECA, LCA 2020 

[3] ​The FSC license code for Tetra Pak is FSC™ C014047​

Join the movement

Dołącz do nas - zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do naszej limitowanej serii newsletterów, w których będziemy dzielić się spostrzeżeniami, przełomowymi innowacjami i radami w kwestii zrównoważonego pakowania żywności.

Certified for consumers

Certyfikaty dla klientów

W przypadku opakowań obieg zamknięty zaczyna się od zastosowania odpowiednich surowców. Dowiedz się jak wspieramy naszych klientów dzięki certyfikowanym opakowaniom.

Top shelf opportunities

Możliwości z górnej półki

Potrzeba zrównoważonego rozwoju zmienia oblicze branży spożywczej i napojów. To dlatego firmy muszą podejmować większe wysiłki, aby sprostać aktualnym i przyszłym wymaganiom. Dowiedz się, jak nasze zrównoważone rozwiązania mogą pomóc Ci wykorzystać nowe możliwości.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Next story

Zerowa emisja gazów cieplarnianych netto w całym łańcuchu wartości

W 2020 roku zobowiązaliśmy się do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w naszej działalności do roku 2030, a naszym celem jest osiągnięcie tego poziomu w całym łańcuchu wartości do roku 2050.

Get the full picture – watch our film

Poznaj pełną historię - obejrzyj nasz film

Opakowania pełnią kluczową rolę w bezpiecznym dostarczaniu żywności ludziom na całym świecie, ale mogą również przysparzać planecie problemów. Obejrzyj ten film, aby zrozumieć, gdzie leży rozwiązanie.

ODKRYJ WIĘCEJ

Whitepaper: The Future Sustainable Package

Folder: Zrównoważone opakowanie przyszłości

Jak wygląda zrównoważone opakowanie przyszłości? Z tego folderu dowiesz się, co jest potrzebne, aby przeprowadzić transformację w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Explore further report

Raport konsumenckich trendów środowiskowych 2020

Ten raport na podstawie badań konsumenckich analizuje trendy i postawy konsumentów w zakresie zrównoważonego rozwoju w branży spożywczej, ze szczególnym uwzględnieniem opakowań na żywność.

Join the movement

Dołącz do nas - zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do naszej limitowanej serii newsletterów, w których będziemy dzielić się spostrzeżeniami, przełomowymi innowacjami i radami w kwestii zrównoważonego pakowania żywności.