Czym jest Badanie Szczelności?

Szybka, bezpieczna i dokładna kontrola stanu wymienników ciepła

Badania szczelności to usługa, dzięki której można szybko, bezpiecznie i precyzyjne skontrolować stan wymienników ciepła (płytowych, rurowych i skrobakowych) wszystkich marek oraz zidentyfikować potencjalne, trudne do wykrycia problemy, takie jak mikropęknięcia, prześwity, wżery, korozję szczelinowa i erozję. Razem z wynikami przekazujemy świadectwo badania, a także zalecenia dotyczące konserwacji planowej i usprawnień.

Szybka, bezpieczna i dokładna kontrola stanu zbiorników i silosów

Usługa badania szczelności pozwala także na kontrolę stanu silosów z produktem, zbiorników, suszarek rozpyłowych, kadzi na ser, itp. W przypadku mniejszych zbiorników kontrola wykonywana jest tym samym zestawem, który wykorzystywany jest do badania wymienników ciepła. W przypadku dużych zbiorników kontrolę prowadzi robot, zdalnie sterowany przez specjalistę. Po badaniu przekazujemy świadectwo badania z wynikami i zaleceniami dotyczącymi usprawnień.

Dlaczego badania szczelności mają kluczowe znaczenie dla konserwacji sprzętu?


Awarie sprzętu mogą powodować poważne zakłócenia w pracy instalacji. Badanie szczelności najważniejszych rurociągów produkcyjnych, płytowych i skrobakowych wymienników ciepła, poziomych zbiorników aseptycznych i wysp zaworowych pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia w nich rozszczelnień.

Badanie szczelności pozwala uniknąć strat spowodowanych wyciekami i skażeniem

Incydent dotyczący jakości to z pewnością najmniej pożądana sytuacja w zakładzie produkcji żywności i napojów. Wycieki to jedne z najczęstszych awarii występujących w urządzeniach do produkcji wyrobów płynnych. Jeżeli mamy do czynienia z obiema sytuacjami, straty dla firmy mogą być olbrzymie!

Lokalizacja pęknięć w złożonych urządzeniach dzięki usłudze Badanie Szczelności

Lokalizowanie pęknięć, czasem cieńszych niż ludzki włos, to trudne i skomplikowane zadanie, które dodatkowo może utrudniać ciasne zabudowanie części, skomplikowany demontaż i ponowny montaż, a także brak miejsca na ręczną kontrolę.

Jak działa Badanie Szczelności

W urządzeniach do badania szczelności Tetra Pak jako medium do wykrywania nieszczelności służą cząsteczki wodoru, co eliminuje problem lokalizacji źródeł wycieków o grubości mniejszej niż ludzki włos. Obejrzyj wideo i zobacz, jak to działa.

Jak działa Badanie Szczelności

W urządzeniach do badania szczelności Tetra Pak jako medium do wykrywania nieszczelności służą cząsteczki wodoru, co eliminuje problem lokalizacji źródeł wycieków o grubości mniejszej niż ludzki włos. Obejrzyj wideo i zobacz, jak to działa.

W przypadku dużych zbiorników badanie wykonuje robot zdalnie sterowany przez specjalistę

Najważniejsze cechy badania robotem

 • Kamera HD z zoomem 30X
 • Opatentowany system przyssawek na gąsienicach
 • Pokonuje niewielkie przeszkody
 • Porusza się do góry nogami na sklepieniach
 • Działa na suchych, mokrych i zapylonych powierzchniach

 • Korzyści badania robotem względem badania przez człowieka kontrastującym barwnikiem lub środkami chemicznymi

 • Szybsze – nie jest potrzebne rusztowanie
 • Bezpieczniejsze – brak ryzyka śmierci lub obrażeń kończyn w razie poślizgnięcia się / upadku ze zbiornika, brak ludzi w zbiorniku
 • Dokładniejsze – wyeliminowanie błędu człowieka
 • Wyższy poziom higieniczności – brak konieczności czyszczenia i stosowania środków chemicznych
 • Dlaczego warto zamówić badanie szczelności w Tetra Pak?

  Wykorzystujemy metodologię utrzymania ruchu skoncentrowaną na niezawodności, by wspierać Twój biznes

  Skąd wiadomo, że badanie szczelności Tetra Pak to odpowiednia opcja dla Ciebie, gdy dostępnych jest tak wiele możliwości? Poznaj korzyści wynikające z badania szczelności w Tetra Pak:

  Szybkość

  • Szybkie przygotowanie: Badanego wymiennika ciepła nie trzeba otwierać, ani spuszczać z niego w całości wody. Dzięki stosowanej metodzie badania jesteśmy w stanie podawać dokładne wyniki przy 20% ilości wody w badanym układzie.
  • Szybkie badanie: Badanie szczelności jednego odcinka trwa zaledwie 15 minut. Badanie można sprawnie przeprowadzić nawet na układach, do których dostęp jest utrudniony.
  • Szybkie oddanie do eksploatacji: Po badaniu nie ma potrzeby czyszczenia wymiennika ciepła, ponieważ medium do badania nie przywiera do powierzchni ani do porowatych materiałów.

  Bezpieczeństwo

  • Nieniszczące badanie szczelności (wewnętrzne i zewnętrzne): W badaniu wykorzystuje się w całości obojętne medium, która nie powoduje występowania nadmiernych naprężeń na uszczelkach.
  • Bezpieczny gaz do badań: Jako gaz znacznikowy wykorzystywany jest wodór w bezpiecznej, niepalnej mieszance (wg ISO 10156), który nie oddziałuje na środowisko.
  • Dokumentacja wyników

  Dokładność

  • Metoda badania o wysokiej czułości i dokładności: Cyrkulacja w zamkniętej pętli w połączeniu z czujnikiem o wysokiej czułości pozwala uzyskać wysoką dokładność wyników nawet przy niskich wartościach ciśnienia podczas badania. Na płycie o grubości 0,6 mm wykrywane są otwory o średnicy zaledwie 1μm.
  • Wyposażenie do badań o wysokiej dokładności: Całkowicie zautomatyzowany i sterowany przez komputer sprzęt zapewnia wysoką dokładność badania, rejestrowanych wyników i analiz
   • Oprócz badania szczelności oferujemy także wiele innych usług, takich jak ocena urządzeń, walidacja parametrów eksploatacyjnych, usługi dotyczące części zamiennych, zarządzania konserwacją i modernizacją. Wszystkie te usługi świadczymy samodzielnie.