Wybierz naturę. Wybierz karton.

WYZWANIA    NASZA PODRÓŻ   ODKRYWAJ

Żywienie świata bez niszczenia środowiska

Tworzenie opakowań, które chronią żywność i ograniczają marnotrawienie żywności bez wpływu na planetę

Czy wiesz, że poziom głodu znów rośnie? Według ONZ w roku 2015, po dziesięcioleciach stałego spadku, liczba głodnych lub niedożywionych ludzi znowu zaczęła powoli rosnąć[1]. Jednocześnie globalne prognozy wskazują na wzrost poziomu marnotrawienia żywności.

Prognozy mówią, że do 2050 roku liczba ludności świata osiągnie 9,1 miliarda[2], więc bezpieczeństwo i dostępność żywności są wciąż bardzo ważnymi zagadnieniami. Wszyscy uczestnicy globalnego łańcucha wartości powinni ze sobą współpracować, aby chronić żywność i napoje przed zanieczyszczeniami i innymi szkodliwymi czynnikami, a także zagwarantować ich dystrybucję z największą oszczędnością dla środowiska.

Jako pionierzy w dziedzinie technologii bezpieczeństwa żywności, pomagamy w utrzymaniu wartości odżywczych produktów spożywczych, stosując warstwy ochronne z aluminium i polimerów w naszych aseptycznych opakowaniach kartonowych na bazie papieru. Zapobiegają one przenikaniu tlenu, światła oraz wilgoci do opakowania i obniżaniu wartości odżywczych żywności. Chcemy jednak pójść o krok dalej. Stawiając bezpieczeństwo żywności na pierwszym miejscu, nadal badamy innowacyjne materiały opakowaniowe o właściwościach ochronnych.

Zapobieganie marnowaniu żywności mamy we krwi

Co roku 33% żywności produkowanej na całym świecie ulega stratom lub jest marnowane[3]. Żywność może ulec zepsuciu podczas transportu i dystrybucji lub gdy trafi do konsumenta. W trosce o zrównoważony rozwój na płaszczyznach środowiskowej i społecznej, jesteśmy w stanie wydłużyć okresy przydatności produktów do spożycia i ograniczyć, a nawet wyeliminować marnotrawienie żywności.

W firmie Tetra Pak ograniczanie strat i marnotrawienia żywności jest jedną z podstawowych zasad. Nie uznajemy kompromisów w zakresie tej istotnej funkcjonalności naszych opakowań. Nasze technologie pakowania i przetwarzania kartonów pomagają ograniczyć marnowanie żywności i zapewnić większej liczbie ludności stały dostęp do wysokiej jakości składników odżywczych. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu ochronnych barier aseptycznych, a także inteligentnych rozwiązań w zakresie wypełniania i pakowania.

Obecnie naszym celem jest uczynienie naszych aseptycznych kartonów tak zrównoważonymi, jak to tylko możliwe. Kluczowe wyzwania obejmują zwiększenie zawartości włókien w kartonach i zastąpienie obecnych warstw ochronnych alternatywnymi materiałami pochodzenia roślinnego. Realizacja tych i podobnych wyzwań przybliży nas do stworzenia opakowań kartonowych w pełni nadających się do recyklingu, wykonanych wyłącznie z materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu, które pomogą zachować bezpieczeństwo i wysoką jakość produktów spożywczych z jednoczesnym poszanowaniem środowiska.

Aseptyczne opakowania kartonowe pomagają zredukować głód na świecie 

Te wynalezione przez Tetra Pak opakowania, umożliwiły dostarczanie mleka, soków i wysokobiałkowych napojów na bazie soi do krajów, w których występowało duże zapotrzebowanie na podstawowe produkty spożywcze. Wszystko to bez dodawania konserwantów i z pominięciem łańcucha chłodniczego. Obecnie aseptyczne opakowania kartonowe mają nadal kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i dostępności żywności oraz ochrony zdrowia i dobrobytu ludzi na całym świecie.

Zapewnienie ochrony „od pola do stołu” i możliwości śledzenia 

Jako pionierzy w dziedzinie technologii bezpieczeństwa żywności, zapewniamy możliwość śledzenia produktów w całym łańcuchu ich życia, co stanowi potwierdzanie bezpieczeństwa żywności kluczowej dla producentów, klientów i konsumentów. Dążymy do utrzymania najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa i śledzenia produktu w całym łańcuchu przetwarzania i pakowania żywności. Na naszych opakowaniach jest wystarczająco dużo miejsca, byśmy mogli przekazać te informacje konsumentom.

Opracowanie aseptycznego opakowania kartonowego w całości wykonanego z materiałów pochodzenia roślinnego 

W ramach naszego nieustannego dążenia do zapewnienia bezpieczeństwa i dostępności żywności w sposób zrównoważony, przyspieszamy nasze wysiłki zmierzające do stworzenia w pełni odnawialnego aseptycznego opakowania. Ta transformacja jest prawdopodobnie największą zmianą w naszej ofercie produktów od czasu wprowadzenia opakowania aseptycznego w latach 60. XX wieku.

W 2016 r. wprowadziliśmy na rynek Tetra Brik® Aseptic 1000 Edge, czyli pierwsze aseptyczne opakowanie kartonowe z certyfikatem wskazującym na wykorzystanie materiałów odnawialnych na poziomie ponad 80%. Kolejnym krokiem w naszej podróży będzie w pełni odnawialne aseptyczne opakowanie kartonowe, zawierające zarówno warstwy ochronne pochodzenia roślinnego, jak i nakrętki o takim samym pochodzeniu.

 

[1] United Nations, Sustainability goals – Goal 2: Zero Hunger

[2] Fao.org, 2050: A third more mouths to feed

[3] Fao.org, Food Loss and Food Waste

Join the movement

Dołącz do nas - zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do naszej limitowanej serii newsletterów, w których będziemy dzielić się spostrzeżeniami, przełomowymi innowacjami i radami w kwestii zrównoważonego pakowania żywności

Top shelf opportunities

Możliwości z górnej półki

Potrzeba zrównoważonego rozwoju zmienia oblicze branży spożywczej i napojów. To dlatego firmy muszą podejmować większe wysiłki, aby sprostać aktualnym i przyszłym wymaganiom. Dowiedz się, jak nasze zrównoważone rozwiązania mogą pomóc Ci wykorzystać nowe możliwości.

Certified for consumers

Certyfikaty dla klientów

W przypadku opakowań obieg zamknięty zaczyna się od zastosowania odpowiednich surowców. Dowiedz się jak wspieramy naszych klientów dzięki certyfikowanym opakowaniom.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Recycling feeds a circular economy

Recykling napędza gospodarkę o obiegu zamkniętym

Obecnie opakowania kartonowe Tetra Pak są zbierane i poddawane recyklingowi na całym świecie tam, gdzie istnieje efektywna infrastruktura recyklingu i gospodarki odpadami. W Europie prawie połowa wszystkich zużytych kartonów po napojach jest zbierana do recyklingu i przekształcana w szeroką gamę nowych produktów. Jednak my chcemy osiągnąć więcej.

Get the full picture

Poznaj pełną historię - obejrzyj nasz film

Opakowania pełnią kluczową rolę w bezpiecznym dostarczaniu żywności ludziom na całym świecie, ale mogą również przysparzać planecie problemów. Obejrzyj ten film, aby zrozumieć, gdzie leży rozwiązanie.

ODKRYJ WIĘCEJ

The Future Sustainable Package

Folder: Zrównoważone opakowanie przyszłości

Jak wygląda zrównoważone opakowanie przyszłości? Z tego folderu dowiesz się, co jest potrzebne, aby przeprowadzić transformację w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Explore further report

Raport konsumenckich trendów środowiskowych 2020

Ten raport na podstawie badań konsumenckich analizuje trendy i postawy konsumentów w zakresie zrównoważonego rozwoju w branży spożywczej, ze szczególnym uwzględnieniem opakowań na żywność.

Join the movement

Dołącz do nas - zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do naszej limitowanej serii newsletterów, w których będziemy dzielić się spostrzeżeniami, przełomowymi innowacjami i radami w kwestii zrównoważonego pakowania żywności.